Posted by Editoress on 03/28/10
Results from the 3rd day of racing in Uruguay
Stage 3: Ciudad De Tala to Durazno, 163.8 Kms | |
1 Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix | 3:37:47 |
2 Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores | at s.t. |
3 Joaquin Sobrino (Esp) Acme-Colner | 0:11 |
4 Martin Gilbert (Can) Spidertech Planet p/b Energy | |
5 Julio Herrera (Ven) Acme-Colner | |
6 Emile Abraham (Tri) Aerocat USA | |
7 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia | |
8 Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin Slovak | |
9 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic | |
10 Mateusz Komar (Pol) MROZ Activejet | |
11 Piotr Krajewski (Pol) MROZ Activejet | |
12 Ramon Martin (Cub) Cuban National Team | |
13 Mauricio Frazer (Arg) Acme-Colner | |
14 Gabriel Richard (Arg) Porongos De Flores | |
15 Juan Manuel Sanchez (Uru) Cruz Del Sur | |
16 David Veilleux (Can) Kelly Benefits Strategies | |
17 Esteban Juckich (Uru) Cruz Del Sur | |
18 Mateo Sasso (Uru) C.C. Dolores | |
19 Ramiro Cabrera (Uru) Avai De Florianopoli | |
20 Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur | |
21 Jorge Soto (Uru) Villa Teresa | |
22 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies | |
23 Jeremias Rodriguez (Uru) C.C. Amanecer | |
24 Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Slovak | |
25 Ricardo Guedes (Uru) C.C. Dolores | |
26 Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa | |
27 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefits Strategies | |
28 Gonzalo Tagliabue (Uru) Cruz Del Sur | |
29 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia | |
30 Facundo Bazzi (Arg) Aerocat USA | |
31 Richard Mechelk (Uru) Arco Iris | |
32 Juan Andres Ramirez (Uru) Villa Teresa | |
33 Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia | |
34 Flavio Dos Santos (Bra) Funvic | |
35 Guy East (USA) Kelly Benefits Strategies | |
36 Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia | |
37 Luis Alberto Martinez (Uru) Villa Teresa | |
38 Pablo Martin Sappia (Uru) Estudiantes El Colla | |
39 Bart Banach (Pol) MROZ Activejet | |
40 Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Slovak | |
41 Hector Maistegui (Uru) C.C. Amanecer | |
42 Jonathan Munford (USA) Kelly Benefits Strategies | |
43 Zelmar Chiechi (Uru) Pedal Carmelo | |
44 Favio Reblin (Bra) Avai De Florianopoli | |
45 Pablo Pintos (Uru) Porongos De Flores | |
46 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefits Strategies | |
47 Rafael A. Gerahard (Bra) Avai De Florianopoli | |
48 Edgar Palma (Uru) C.C. Amanecer | |
49 Diego Fernandez (Uru) San Antonio De Florida | |
50 Diego E. Bentancourt (Uru) C.C. Maroñas | |
51 Maximilian Hernandez (Uru) C.C. Palmirense | |
52 Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic | |
53 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia | |
54 Yans Carlos Arias (Cub) Cuban National Team | |
55 Marcos Arriagada (Chi) Funvic | all s.t. |
56 Carlos Calcerrada (Uru) Porongos De Flores | 0:23 |
57 Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil | |
58 Luis Lema (Uru) San Antonio De Florida | |
59 Leandro Ferraz (Uru) Estudiantes El Colla | |
60 Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil | |
61 Miguel Cono Barrios (Uru) C.C. Palmirense | |
62 Wojciech Halejak (Pol) MROZ Activejet | |
63 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos De Flores | |
64 Piotr Osinski (Pol) MROZ Activejet | |
65 Alvaro Suarez (Uru) C.C. Maroñas | |
66 Simon Lambert-Lemay (Can) Spidertech Planet p/b Energy | |
67 Matias Vidal (Uru) CC Olimpico Juvenil | |
68 Rober Banach (Pol) MROZ Activejet | |
69 Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Slovak | |
70 Joan De Souza (Uru) C.C. Dolores | |
71 Vanderlei Melchior (Bra) Avai De Florianopoli | |
72 Mauricio Maquia (Uru) C.C. Amanecer | |
73 Esteban Nolla (Uru) Estudiantes El Colla | |
74 Alexis Mengen (Uru) Estudiantes El Colla | |
75 Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer | |
76 Nestpr Aquino (Uru) C.C. Fenix | |
77 Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia | |
78 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa | |
79 Nemesio García (Uru) Porongos De Flores | |
80 Wiston Terragona (Uru) C.C. Maroñas | |
81 Diego Garabito (Col) Aerocat USA | |
82 Reldys Perez (Cub) Cuban National Team | |
83 Tomas Margalef (Uru) C.C. Fenix | |
84 Rodrigo Hampel (Bra) Avai De Florianopoli | |
85 Ruben Menendez (Esp) Acme-Colner | |
86 Gilbert Veiga De Gois (Bra) Avai De Florianopoli | |
87 Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin Slovak | |
88 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Slovak | |
89 Juan Pablo Rafler (Arg) Acme-Colner | |
90 Daniel Soeiro (Bra) Funvic | |
91 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas | |
92 Juan Jose Branco (Uru) C.C. Maroñas | |
93 Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil | |
94 Ignacio Olivera (Uru) C.C. Amanecer | |
95 Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fenix | |
96 Federico Diaz (Uru) Arco Iris | |
97 Ruben Companioni (Cub) Cuban National Team | |
98 Sergio Corujo (Uru) Pedal Carmelo | |
99 Kebin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol | |
100 Pedro Sibila (Cub) Cuban National Team | |
101 Guillaume Boivin (Can) Spidertech Planet p/b Energy | |
102 Luis Alberto Callero (Uru) Pedal Carmelo | |
103 Alberto Cesar Cuitiño (Uru) Pedal Carmelo | |
104 Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores | |
105 Keven Lacombe (Can) Spidertech Planet p/b Energy | |
106 Juan Chavez (Uru) Arco Iris | |
107 Pedro Autran (Bra) Funvic | |
108 Marcelo Couget (Uru) C.C. Palmirense | |
109 Emilio Asconeguy (USA) Aerocat USA | |
110 Sebastian Tolosa (Arg) Aerocat USA | |
111 Marco Cache (Uru) Cycles Peñarol | |
112 David Wiswell (USA) Aerocat USA | |
113 Diego German Aguiar (Uru) Pedal Carmelo | all s.t. |
114 Mark Batty (Can) Spidertech Planet p/b Energy | 0:50 |
115 Mario Sasso (Uru) C.C. Dolores | 0:52 |
116 Marcos L. Vidueiro (Cub) Cuban National Team | 0:11 |
117 Andres Gomez (Uru) Estudiantes El Colla | 14:30 |
118 Fabian Valenzuela (Uru) C.C. Palmirense | s.t. |
119 Andrew Randell (Can) Spidertech Planet p/b Energy | 14:55 |
DNF Traba Washington (Uru) Cycles Peñarol | |
DNF Freddy Peralta (Uru) C.C. Fenix | |
DNF Fernando Cardozo (Uru) C.C. Fenix | |
DNF Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Maroñas | |
DNF Daniel Suarez (Uru) Pedal Carmelo | |
DNF Gustavo Hernandez (Uru) San Antonio De Florida | |
DNF Luis Aquino (Uru) San Antonio De Florida | |
GC | |
1 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia | 13:07:10 |
2 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia | at 0:17 |
3 Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur | 0:32 |
4 Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa | 0:32 |
5 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefits Strategies | 0:32 |
6 Mateo Sasso (Uru) C.C. Dolores | 0:39 |
7 Joaquin Sobrino (Esp) Acme-Colner | 0:42 |
8 David Veilleux (Can) Kelly Benefits Strategies | 0:42 |
9 Ramiro Cabrera (Uru) Avai De Florianopoli | 0:42 |
10 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies | 0:46 |
11 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia | 0:46 |
12 Luis Alberto Martinez (Uru) Villa Teresa | 0:49 |
13 Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia | 0:52 |
14 Emile Abraham (Tri) Aerocat USA | 1:08 |
15 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa | 1:09 |
16 Gabriel Richard (Arg) Porongos De Flores | 1:22 |
17 Marcos Arriagada (Chi) Funvic | 1:23 |
18 Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia | 1:55 |
19 Mauricio Maquia (Uru) C.C. Amanecer | 2:02 |
20 Vanderlei Melchior (Bra) Avai De Florianopoli | 2:36 |
21 Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin Slovak | 3:10 |
22 Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix | 3:14 |
23 Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Slovak | 3:20 |
24 Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores | 3:34 |
25 Ricardo Guedes (Uru) C.C. Dolores | 3:48 |
26 Esteban Juckich (Uru) Cruz Del Sur | 3:51 |
27 Jorge Soto (Uru) Villa Teresa | 3:51 |
28 Tomas Margalef (Uru) C.C. Fenix | 3:51 |
29 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic | 3:59 |
30 Gonzalo Tagliabue (Uru) Cruz Del Sur | 3:59 |
31 Jonathan Munford (USA) Kelly Benefits Strategies | 3:59 |
32 Facundo Bazzi (Arg) Aerocat USA | 3:59 |
33 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefits Strategies | 3:59 |
34 Diego Fernandez (Uru) San Antonio De Florida | 3:59 |
35 Wojciech Halejak (Pol) MROZ Activejet | 4:03 |
36 Flavio Dos Santos (Bra) Funvic | 4:05 |
37 Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil | 4:07 |
38 Ruben Companioni (Cub) Cuban National Team | 4:08 |
39 Piotr Osinski (Pol) MROZ Activejet | 4:11 |
40 Carlos Calcerrada (Uru) Porongos De Flores | 4:17 |
41 Favio Reblin (Bra) Avai De Florianopoli | 4:20 |
42 Guillaume Boivin (Can) Spidertech Planet p/b Energy | 4:23 |
43 Juan Manuel Sanchez (Uru) Cruz Del Sur | 4:24 |
44 Pablo Pintos (Uru) Porongos De Flores | 4:26 |
45 Maximilian Hernandez (Uru) C.C. Palmirense | 4:29 |
46 Pedro Sibila (Cub) Cuban National Team | 4:40 |
47 Jeremias Rodriguez (Uru) C.C. Amanecer | 4:48 |
48 Keven Lacombe (Can) Spidertech Planet p/b Energy | 4:49 |
49 Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Slovak | 4:52 |
50 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Slovak | 5:01 |
51 Mark Batty (Can) Spidertech Planet p/b Energy | 5:14 |
52 Martin Gilbert (Can) Spidertech Planet p/b Energy | 5:18 |
53 Nemesio García (Uru) Porongos De Flores | 5:32 |
54 Juan Andres Ramirez (Uru) Villa Teresa | 5:51 |
55 Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia | 6:02 |
56 Edgar Palma (Uru) C.C. Amanecer | 6:09 |
57 Luis Lema (Uru) San Antonio De Florida | 6:09 |
58 Gilbert Veiga De Gois (Bra) Avai De Florianopoli | 6:25 |
59 Ruben Menendez (Esp) Acme-Colner | 6:41 |
60 Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Slovak | 6:54 |
61 Rober Banach (Pol) MROZ Activejet | 7:05 |
62 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos De Flores | 7:11 |
63 Guy East (USA) Kelly Benefits Strategies | 7:15 |
64 Nestpr Aquino (Uru) C.C. Fenix | 7:27 |
65 Joan De Souza (Uru) C.C. Dolores | 7:39 |
66 Yans Carlos Arias (Cub) Cuban National Team | 8:27 |
67 Federico Diaz (Uru) Arco Iris | 10:05 |
68 Pedro Autran (Bra) Funvic | 10:16 |
69 Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin Slovak | 10:54 |
70 Reldys Perez (Cub) Cuban National Team | 12:03 |
71 Sergio Corujo (Uru) Pedal Carmelo | 15:58 |
72 Leandro Ferraz (Uru) Estudiantes El Colla | 21:41 |
73 Ramon Martin (Cub) Cuban National Team | 23:14 |
74 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas | 23:15 |
75 Mateusz Komar (Pol) MROZ Activejet | 23:16 |
76 Simon Lambert-Lemay (Can) Spidertech Planet p/b Energy | 23:16 |
77 Pablo Martin Sappia (Uru) Estudiantes El Colla | 23:18 |
78 Mauricio Frazer (Arg) Acme-Colner | 23:28 |
79 Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fenix | 23:40 |
80 Diego Garabito (Col) Aerocat USA | 23:45 |
81 Piotr Krajewski (Pol) MROZ Activejet | 23:48 |
82 Julio Herrera (Ven) Acme-Colner | 23:52 |
83 Rafael A. Gerahard (Bra) Avai De Florianopoli | 24:11 |
84 Ignacio Olivera (Uru) C.C. Amanecer | 24:21 |
85 Sebastian Tolosa (Arg) Aerocat USA | 24:21 |
86 Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores | 24:28 |
87 Miguel Cono Barrios (Uru) C.C. Palmirense | 25:41 |
88 Zelmar Chiechi (Uru) Pedal Carmelo | 25:58 |
89 Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic | 26:04 |
90 Alvaro Suarez (Uru) C.C. Maroñas | 26:10 |
91 Esteban Nolla (Uru) Estudiantes El Colla | 26:10 |
92 Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer | 26:10 |
93 Juan Jose Branco (Uru) C.C. Maroñas | 26:10 |
94 Daniel Soeiro (Bra) Funvic | 26:10 |
95 Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil | 26:17 |
96 Juan Pablo Rafler (Arg) Acme-Colner | 26:18 |
97 Richard Mechelk (Uru) Arco Iris | 26:26 |
98 Mario Sasso (Uru) C.C. Dolores | 26:59 |
99 Emilio Asconeguy (USA) Aerocat USA | 27:15 |
100 Matias Vidal (Uru) CC Olimpico Juvenil | 27:38 |
101 Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil | 27:48 |
102 Hector Maistegui (Uru) C.C. Amanecer | 28:36 |
103 Rodrigo Hampel (Bra) Avai De Florianopoli | 31:27 |
104 David Wiswell (USA) Aerocat USA | 31:58 |
105 Alexis Mengen (Uru) Estudiantes El Colla | 32:31 |
106 Wiston Terragona (Uru) C.C. Maroñas | 33:35 |
107 Marcelo Couget (Uru) C.C. Palmirense | 34:20 |
108 Kebin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol | 36:45 |
109 Alberto Cesar Cuitiño (Uru) Pedal Carmelo | 38:15 |
110 Bart Banach (Pol) MROZ Activejet | 38:30 |
111 Marco Cache (Uru) Cycles Peñarol | 41:14 |
112 Diego E. Bentancourt (Uru) C.C. Maroñas | 44:24 |
113 Andrew Randell (Can) Spidertech Planet p/b Energy | 44:37 |
114 Diego German Aguiar (Uru) Pedal Carmelo | 45:29 |
115 Juan Chavez (Uru) Arco Iris | 47:37 |
116 Luis Alberto Callero (Uru) Pedal Carmelo | 49:24 |
117 Marcos L. Vidueiro (Cub) Cuban National Team | 51:16 |
118 Fabian Valenzuela (Uru) C.C. Palmirense | 1:01:34 |
119 Andres Gomez (Uru) Estudiantes El Colla | 1:03:47 |
Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top |